Adresa: Duhanski trg 1, Čitluk, Bosna i Hercegovina

Brotnjo

Brotnjo kroz povijest

Područje današnje općine Čitluk, odnosno Brotnja, prvi put u povijesti spominje se 1306./07. godine u trgovačkim odnosima s Dubrovnikom. Taj do sada pronađeni najstariji nadnevak nađen je u dubrovačkom Povijesnom arhivu, što nas upućuje na to da je Brotnjo u to doba bilo povezano s tim primorskim gradom još u srednjem vijeku. Na ovom području do današnjih dana sačuvan je veći broj ilirskih gomila i gradina, rimskih hramova, ostataka antičke i rimske kulturne baštine, srednjovjekovnih, starohrvatskih crkvenih zgarišta, starih turskih kula, bezbroj vrlo različitih stećaka, tih “kamenih spavača“, koji svjedoče o bogatom, burnom i umjetnički nadahnutom životu na ovom području. To su, uglavnom, najkraće rečeno na neki način obilježja prošlosti Brotnja. U Brotnju je sačuvan veliki broj ilirskih gradina, a najpoznatije su u Hamzićima, Gradnićima i Krehin Gradcu. U tim prapovijesnim spomenicima pronađeni su grobovi, oružje, te razne vrste nakita, keramičkog posuđa i oruđa.

Osim Ilira, na području Brotnja živjeli su i Kelti u 4. i 3. stoljeću prije Krista. Na ovim područjima i Grci su imali značajnog utjecaja. Osim Grka, i Rimljanima su bili zanimljiva ova područja istočne obale Jadranskog mora, a njihovim dolaskom u ove krajeve opadao je utjecaj grčke kulture. Za vrijeme Rimljana u ovim krajevima, Brotnjo je teritorijalno pripadalo rimskoj provinciji Dalmaciji. Ostatci rimske materijalne kulture još su vidljivi u mnogim naseljenim mjestima Brotnja i to u Čerinu, Čitluku, Krehin Gradcu, Tepčićima, Biletići Polju… Na ovim lokalitetima pronađen je rimski novac, rani ostatci graditeljske arhitekture, kameni spomenici, rimski crijep, keramika, razne alatke, nakit i oruđe.

Čitluk

Grad grožđa i vina

Kršovita visoravan Brotnjo ili općina Čitluk je kolijevka vinogradarstva i vinarstva Bosne i Hercegovine. Skoro svaka obitelj u ovoj općini posjeduje vlastiti vinograd i vlastita vina. U pravom smislu riječi u ovoj idiličnoj općini, gospodarski jednoj od najrazvijenijih u Bosni i Hercegovini, posebno je izražena tradicionalna veza između čovjeka i vinove loze. Ovdje se loza obrađuje stoljećima/vjekovima i pije najbolje vino Žilavka i Blatina, a gosti se dočekuju iz ljubavi. U Čitluku možete uživati u kapljicama vrhunskog i kvalitetnog vina od autohtonih sorti Žilavke i Blatine, i na taj način osjetiti spoj prirode, tradicije i kvalitete. Mediteranska klima, topla ljeta i badem, mogranj, naranča , maslina i smilje, koji daju poseban topao i pitom izgled kraja i ljudi koji u njemu žive.

Pored hotela, sportskih objekata, vrhunskih restorana, muzeja i galerija stoje Vam na raspolaganju četrnaest broćanskih vinskih podruma, gdje ćete degustirati najbolja bosanskohercegovačka vina, upoznati radišne stanovnike i njihov način života te kulturno i povjesno naslijeđe ovoga kraja. Domaćin će Vas počastiti tradicionalnim jelima koja u sebi nose mirise davnih vremena.

Ako iznad svega poštujete prirodu i iskreno druženje, ako tražite mir u idiličnim prizorima, ako želite uvijek spoznati nešto novo i odmoriti se, ako uživate u ispijanju kapljica vrhunskih vina i kušanju tradicionalnih jela onda je Vinska cesta Hercegovine prava cesta koja će Vas “provesti kroz vrijeme” s čašicom vrhunskog vina u ruci.

Međugorje

Mjesto molitve i mira

Međugorje je jedno od najpoznatijih rimokatoličkih hodočasničkih odredišta na svijetu. Postalo je poznato kroz ukazanja Djevice Marije, koja se kao fenomen počela javljati 1981. godine, nakon čega se počeo razvijati vjerski turizam. Od tada je ovo hercegovačko mjesto, uz Sarajevo, jedno od najposjećenijih turističkih centara BiH, koje godišnje obiđe oko milijun katolika iz cijelog svijeta.

Za vrijeme rimskog doba ovo je područje pripadalo naronskom okrugu. Pronađeni su ostaci kasnoantičke bazilike. Međugorje se prvi put spominje 1599. godine, u povijesnim dokumentima, kao autonomna župa. Sadašnja župa osnovana je 1892.godine i posvećena je sv. Jakovu, zaštitniku hodočasnika. Današnja župna crkva dovršena je 1969. godine i posvećena je Sv. Jakovu Zebedejevom. Prva crkva građena je 1897. godine, ali nakon prvog svjetskog rata, zbog nestabilnosti je neupotrebljiva. Na vrhu brda Križevcu, 1933. sagrađen je križ za 1900. godišnjicu razapeća Isusa Krista na kojem se nalazi natpis: Isusu Kristu, Otkupitelju ljudskog roda, u znak svoje vjere, ljubavi i nade, u spomen 1900. godišnjice Muke Isusove. Nakon 24. lipnja 1981. godine piše se drugačija povijest, kada su počela ukazanja Gospe sa Isusom. Od tada se Međugorje počelo ubrzano razvijati pružajući hodočasnicima sve potrebne sadržaje za vrijeme njihova posjeta ovom svjetski poznatom odredištu

Međunarodni karate turnir DBG Open
WordPress Lightbox